Quote:
Originally Posted by fielderLS3
Come on, that wasn't that hard.
Here's a better one:
I go to the store. I buy 2 pounds of apples, 3 pounds of bananas, 6 pounds of oranges, 4 pounds of pears, 8 pounds of grapes, and 5 pounds of lemons. The price of buying one pound of everything is $3.85. Orange are seven times as expensive as apples. Two pounds of grapes and a pound of apples cost the same as a pound of lemons. Grapes are six times as expensive as bananas. A pound of apples, a pound of bananas, and a pound of oranges are the same as a pound of pears. A pound of pears, a pound of grapes, a pound of oranges, and a pound of apples is the same as a pound of lemons. What was the total bill? 
|
Quote:
Originally Posted by SDubATC
$21.30
|
Apples are 5 cents per pound
Bananas are 15 cents per pound
Oranges are 35 cents per pound
Pears are 55 cents per pound
Grapes are 90 cents per pound
Lemons are $1.85 per pound